Czym jest wartość celna?

Znajomość procedur celnych jest niezwykle ważna w każdym przedsiębiorstwie, które zajmuje się importem lub eksportem towarów – od znajomości pojęć oraz wszelkiego rodzaju przepisów zależy zwykle jakość funkcjonowania firmy oraz wysokość kosztów, jakie ponosi. Jako specjaliści w zakresie obsługi celnej, zachęcamy do zapoznania się z najbardziej istotnymi pojęciami związanymi z tym tematem – jednym z takich pojęć jest wartość celna, które przybliżymy w tym artykule.

Czym jest wartość celna i jakie ma znaczenie?

Wartość celna to wartość transportowanego towaru wraz z dodatkowymi kosztami, jakie należy doliczyć. Wartość ta wyliczana jest na potrzeby celne i dzięki niej możliwe jest określenie należności celno-podatkowej. Jest więc niezwykle istotna, ponieważ pozwala oszacować koszty i przez to zachować płynność finansową. W krajach Unii Europejskiej taryfa celna, na podstawie której określa się wartość celną, jest taka sama, podobnie jak wszelkie zasady dotyczące importu oraz eksportu towarów. Dzięki takiemu ujednoliceniu zasad, dużo łatwiej odnaleźć się we wszelkich obowiązkach, jakie narzucone są na przedsiębiorstwo, zajmujące się wymianą towarową.

Ustalanie wartości celnej jest uzależnione od rodzaju, wartości czy miejsca wytworzenia towarów. Czynników jest całkiem sporo i w zależności od tego, jakie występują w konkretnym przypadku, wybiera się jedną z sześciu podstawowych metod obliczania wartości celnej. Jeżeli nie chcecie Państwo zajmować się tym samodzielnie i popełnić błędu w obliczeniach – zachęcamy do skorzystania z naszej oferty. Chętnie wspomożemy w tych oraz innych działaniach związanych z przepisami celno-podatkowymi.

Co z innymi pojęciami?

Wartość celna to pojęcie stosunkowo proste, które znane jest większości przedsiębiorców. Jednakże w przepisach celno-podatkowych obowiązujących w Polsce i na terenie Unii Europejskiej znajduje się jeszcze wiele innych, często dużo bardziej skomplikowanych pojęć, które jednak trzeba znać, aby przechodzić przez wszelkie procedury celne bezproblemowo i bez ponoszenia dodatkowych kosztów.Dlatego też firma Rusak, posiadająca 30-letnie doświadczenie w branży, wychodzi naprzeciw potrzebom wszystkich przedsiębiorstw, działających w różnych gałęziach gospodarki, które pragną dokładnie zapoznać się z przepisami i wymogami, jakie muszą spełnić. Wytłumaczymy Państwu wszelkie niezbędne pojęcia i zasady, a także podpowiemy jak dostosować do wymogów swoje codzienne działania. Jesteśmy w stanie przeprowadzić też Państwa przez cały proces, jakim jest procedura celna.